قیمت غیرواقعی انرژی سیگنال‌های غلطی به ما می‌دهد

سومین نشست از سلسله نشست‌هاي جامعه و انرژي با موضوع “اقتصاد سیاسی محیط زیست و انرژی در ایران” به همت اندیشکده تدبیر انرژی اتاق بازرگانی، صنايع، معادن و كشاورزي کرمان و مرکز امور اجتماعی منابع آب و انرژی وزارت نیرو در بیست و نهم آذرماه 1400 برگزار شد.

بخش اول- سخنرانی مهندس سيد مهدي طبيب زاده

 رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی كرمان

با توجه به اینکه اهمیت و ضرورت توجه به مسئله انرژی بر کسی پوشیده نیست، اتاق کرمان در راستای ایفای نقش مسئولیت اجتماعی خود به موضوع انرژی وارد شده و تاکنون اندیشکده تدبیر انرژی نشست­هایی را در این خصوص برگزار نموده است. از نگاه کسب‌وکار که لازمه بخش خصوصی است، فراهم شدن خلق فرصت‌هایی برای توسعه کسب‌وکار با توجه به شرایط موجود و هم‌چنین خدمات بزرگ کشوری به عنوان وظیفه ملی موجب شده است ورود به این حوزه ضرورت پیدا کند.

 برگزیدن مفهوم اقتصاد سیاسی برای این نشست از نظر بنده یک انتخاب بسیار هوشمندانه بوده است. اقتصاد سیاسی موضوعی فراتر از اقتصاد معمولی است، به ‌طوری که پدیده‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی را هم‌زمان شامل می‌شود و بایستی در همین حوزه به موضوع بسیار مهم محیط زیست و انرژی بپردازیم. مقوله اقتصاد سیاسی و محیط زیست از چالش‌های اساسی کشور در شرایط فعلی هست که غفلت از آن سرنوشت بسیار تلخی را در کشور ایجاد خواهد کرد، به‌طوری که آثار شوم این عدم توجه به این دو موضوع و بخصوص محیط زیست امروزه برای همگی قابل‌لمس است.

 اندیشکده تدبیر انرژی اتاق کرمان رسالت و وظیفه خود می‌داند که به هم‌اندیشی در این خصوص بپردازد و در نظر دارد با کمک محققین و اساتید، طرح جامع انرژی و حکمرانی خوب در کشور را با استفاده از نقطه نظرات دستگاه‌های اجرایی تدوین نماید که در آن راهکارهای نجات از این دام گسترده اتلاف عظیم منابع انرژی ارائه شود.

در استان کرمان از بعد اقتصادی موضوع بسیار دارای اهمیت است. محاسبات انجام شده در اندیشکده نشان می‌دهد میزان یارانه‌های پرداختی برق در سال 1399 در استان به عدد 37 هزار میلیارد تومان می‌رسد. عدم محاسبه دقیق قیمت تمام‌شده انرژی، سیگنال‌های بسیار غلطی را در کشور ایجاد کرده است، به‌ طوری که سرمایه‌گذار دچار مشکل شده و تصمیم­گیران هم با نداشتن یک قیمت واقعی هیچ حسی نسبت به این موضوع ندارند و اعداد اشتباه باعث تصمیم‌گیری نادرست خواهد شد.

گزارش کامل نشست را می‌توانید از اینجا دریافت کنید.