سمینار توسعه انرژی های تجدیدپذیر در صنایع استان کرمان

 

سمینار “توسعه انرژی های تجدیدپذیر در صنایع استان کرمان” با همکاری اندیشکده تدبیر انرژی اتاق کرمان و انجمن ساتکا، در تاریخ 28 مردادماه 1402 برگزار گردید.

سیدمهدی طبیب زاده، رییس محترم اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان در سمینار توسعه انرژی های تجدیدپذیر در صنایع استان فرمودند: اگر تعهدی به وزارت نیرو باقی مانده، پرداخت شود؛ زیرا این موضوع به اصلاح قیمت ها کمک خواهد کرد. وی ضمن درخواست راه اندازی نمایندگی انجمن ساتکا(انجمن سازندگان و تامین کنندگان کالا و خدمات انرژی های تجدیدپذیر) در استان کرمان بیان کرد: از طریق پنجره واحد سرمایه گذاری می توان اخذ مجوزها در حوزه انرژی را به استان منتقل کرد.

ایشان، در بخش دیگری بحث انرژی را یکی از مباحث اصلی و مهم در دستور کار اتاق کرمان از سال 1397 تاکنون عنوان کرد و گفت: خاستگاه اصلاح نرخ خرید تضمینی برای نیروگاههای خورشیدی انشعابی و افزایش 30 درصدی آن، استان کرمان بوده و به نظر می رسد این مسئله از دغدغه های مهم مسئولان شده است. رئیس اتاق کرمان اظهار کرد: با بررسی حلقه های مفقوده توسعه اهمیت انرژی های پاک چندین برابر مشخص می شود که در این رابطه طرح اصلاح حکمرانی و اصلاح قیمت تمام شده برق در سطح کشور مطرح است. وی ادامه داد: اتاق کرمان علاوه بر راه اندازی اندیشکده انرژی، اجرای احداث نیروگاههای خورشیدی در پشت بام منازل افراد تحت پوشش کمیته امداد شهرستان کهنوج را انجام داده و بسیاری از خانواده ها معیشت خود را از این طریق تامین می کنند.

برآورد هزینه واقعی تولید برق در ایران

اندیشکده تدبیر انرژی اتاق کرمان، با هدف آگاه سازی جامعه، سیاست گذاران و تصمیم گیرندگان از هزینه واقعی تولید برق در ایران، طی انجام پژوهشی به “برآورد هزینه واقعی تولید برق در نیروگاه های حرارتی کشور” پرداخته است. که در این سمینار جناب آقای مهندس پور امیری، عضو محترم شورای راهبری اندیشکده تدبیر انرژی، به معرفی عوامل تاثیرگذار در این برآورد، اشاره نموده و هزینه واقعی تولید برق را اعلام نمودند.

همچنین در پایان بیانات خود به میزان یارانه انرژی ای که دولت فقط و فقط به “انرژی برق” اختصاص می دهند، اشاره نمودند، که این مبلغ در سال 1402 نزدیک به بودجه عمومی دولت است.

مشکل واگذاری زمین در احداث نیروگاه های تجدیدپذیر

در ادامه این سمینار مدير‌عامل شركت برق منطقه‌اي كرمان گفت: 70 درصد بار انرژی استان مربوط به دو بخش صنعت و کشاورزی است و با توجه به محدودیت هایی در آب و گاز و توسعه این دو بخش در استان، با نیروگاه های حرارتی فعلی امکان تامین انرژی آن ها وجود ندارد. حمیدرضا حبیبی، با تاکید بر اینکه با توجه به شرایط موجود چاره ای جز پرداختن به انرژی های تجدیدپذیر نداریم، اظهار کرد: در استان اقدامات خوبی در احداث نیروگاه های خورشیدی به ویژه نیروگاه های بیش از هزار مگاوات در صنایع بزرگ در حال مذاکره و یا آغاز اجرای آنها صورت گرفته است. وی ادامه داد: واگذاری زمین در استان برای احداث نیروگاه های تجدیدپذیر با مشکل روبروست که امیدواریم با تشکیل شرکت شهرکهای صنعتی خورشیدی اقدامات بهتری صورت گیرد.

5 شهرک تخصصی خورشیدی احداث می شود

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی کرمان نیز در ادامه این سمینار گفت: با دستور معاون وزیر، در حال رصد 4 هزار و 500 هکتار زمین برای احداث 5 شهرک تخصصی خورشیدی در استان هستیم که اگر این مهم محقق شود هزار و 900 مگاوات برق از خورشید تولید می شود. حسین میجانی، ضمن ابراز امیدواری برای تبدیل شدن استان کرمان به قطب تولید انرژی پاک تا 5 سال آینده افزود: امیدواریم اعطای تسهیلات لازم در قانون بودجه برای احداث نیروگاههای خورشیدی در نظر گرفته شود تا به توسعه این حوزه کمک شود. وی با اشاره به اینکه حدود 4 ماه است که برای احداث شهرک صنعتی خورشیدی راین درگیر دریافت مجوز از سازمان محیط زیست هستیم، خاطرنشان کرد: امیدواریم مجموعه های محیط زیست، منابع طبیعی و گاهی وزارت نیرو حب و بغض در این قضیه نداشته باشند زیرا این زمین ها هیچ ارزش افزوده ای برای شرکت شهرک های صنعتی ندارد.

استان کرمان به قطب صادرات سولار تبدیل خواهد شد

نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: همانطور که 10 سال پیش یک گرم محصولات فولادی نداشتیم اما در حال حاضر این محصولات را به قلب اروپا صادر می کنیم، در آینده ای نزدیک نیز می توانیم صنعت سولار استان را جهانی کنیم. شهباز حسن پور، افزود: اصلی ترین ظرفیت استان نیروی انسانی متخصص و کارآمد است که با همت همین نیروها پیشرفت های خوبی در کشور حاصل شده است. وی ادامه داد: مشکل واگذاری زمین برای احداث نیروگاه های خورشیدی در استان نداریم بلکه مشکل مربوط به چند مدیری است که به میز خود چسبیده اند.

حسن پور، با بیان اینکه در استان اقدامات ارزشمندی برای بحث سولار انجام شده است، بیان کرد: تولید برق از نیروگاه های انرژی خورشیدی در سریعترین زمان، با ارزانترین قیمت و با حفظ محیط زیست انجام می شود که به همین دلیل باید به آن بسیار اهمیت داد. نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: برای رسیدن به شرایطی برای صادرات سولار استان باید به کارآفرین و سرمایه گذار به معنای واقعی احترام گذاشت زیرا با شعار دادن مشکلی حل نخواهد شد.

از پشت بام مدارس برای تولید انرژی استفاده شود

در ادامه این نشست سرپرست معاونت اقتصادی استانداری کرمان گفت: در حال حاضر 100 مگاوات برق از انرژی های تجدیدپذیر تولید می شود و صنایع استان به ویژه شرکت های گل گهر، مس و بوتیا نیز برای توسعه این بخش پای کار آمده اند. امیر حسن‌زاده، اظهار کرد: ظرفیت استان در تولید انرژی خورشیدی با توجه به زاویه تابش نور خورشید و تعداد روزهای آفتابی بسیار مناسب است که امیدواریم بتوان از ابتدا تا انتهای این زنجیره را در استان داشته باشیم. وی افزود: به اداره کل آموزش و پرورش استان برای راه اندازی نیروگاه های کوچک خورشیدی بر پشت بام  مدارس پیشنهاد داده ایم که امیدواریم مشکلی در این زمینه وجود نداشته باشد.

30 هزار مگاوات نیروگاه های تجدیدپذیر در کشور احداث می شود

در پایان نیز مدیرکل دفتر توسعه سامانه های مقیاس کوچک سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری برق ایران (ساتبا) گفت: قطار تامین برق و انرژی در دنیا به سمت تامین برق از طریق انرژی های تجدیدپذیر تغییر جهت داده و در کشور ما نیز باید این رویکرد در کلان حاکمیت باید شکل گیرد. جعفر محمدنژاد افزود: آمارها نشان می دهد حدود 8 سال آینده ایران یکی از واردکنندگان گاز و سوخت برای تامین انرژی کشور خواهد بود و دیگر نیروگاه های سوخت فسیلی پاسخگوی نیاز کشور نیستند. وی اظهار کرد: زمان احداث نیروگاه خورشیدی مانند دو نیروگاه 10 مگاواتی در ماهان کرمان کمتر از شش ماه طول می کشد اما نیروگاه هایی با سوخت فسیلی بیش از 4 سال زمان می برد.

محمدنژاد گفت: در چند روز گذشته در نشست شورای عالی انرژی با حضور رئیس جمهور تصمیم گرفته شد در 10 سال آینده 30 هزار مگاوات نیروگاه های تجدیدپذیر در کشور احداث شود که البته این موضوع نیازمند همراهی بسیاری از مجموعه ها خارج از وزارت نیروست. مدیرکل دفتر توسعه سامانه های مقیاس کوچک سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری برق ایران (ساتبا) بیان کرد: وزارت نفت، سازمان برنامه و بودجه، وزارت صمت و سازمان حفاظت محیط زیست در این زمینه تعیین کننده هستند. وی به قطعی های برق صنایع در تابستان امسال اشاره کرد و افزود: برنامه ریزی شده بر اساس ماده 61 قانون جهش تولید دانش بنیان برای صنایع، قراردادی 20 ساله را با نیروگاه های انرژی خورشیدی برای خرید تضمینی برق به قیمت 2000 تا 2200 تومان به ازای هرکیلووات ساعت منعقد کنیم.

محمدنژاد گفت: اگر صنایع بزرگ استان با بیش از یک مگاوات دیماند، برق بیشتری از نیروگاه های خورشیدی خود تولید کنند به بورس انرژی معرفی خواهند شد که تا کنون در بورس هر کیلووات ساعت برق به میزان 3 هزار تومان عرضه شده است.وی خاطرنشان کرد: در شرکت های توزیع برق اگر 50 درصد تغییر در فیدل های شبکه برق توسط نیروگاه های تجدیدپذیر اتفاق بیفتد، خاموشی های تابستان اتفاق نخواهد افتاد.

گفتنی است در این سمینار گزارش هایی با موضوعات ضوابط قانونی احداث نیروگاه های تجدیدپذیر، ماده 16 قانون جهش تولید دانش بنیان برای صنایع، تشریح و پنل پرسش و پاسخ برای فعالان صنایع استان برگزار شد.

لینک دسترسی به فایل های ارائه شده در سمینار:

 https://drive.google.com/file/d/1dJC41cOdfnJrHlsqLYOrD2Q-9UQFRqV2/view

لینک کلیپ سمینار:

https://drive.google.com/file/d/1yf8hk5CagMVUr8SVeszLQZsEbBeMJmDH/view