رئیس اتاق کرمان: اصلاح حکمرانی در انرژی موجب اصلاح ساختار اقتصادی می شود

  • خانه
  • نوشته ها
  • رئیس اتاق کرمان: اصلاح حکمرانی در انرژی موجب اصلاح ساختار اقتصادی می شود

رئیس اتاق کرمان گفت: اگر حکمرانی در انرژی اصلاح شود یارانه سایر کالاها مانند نان، ماکارونی و… در برابر آن چیزی نخواهد بود و ساختار اقتصادی کشور اصلاح می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی اندیشکده تدبیر انرژی ایران، به نقل از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان، سیدمهدی طبیب زاده در نشست هم اندیشی”رویکرد تعاملی و نوپدید مدیریت انرژی به کاهش هزینه انرژی و اثرات خاموشی در صنایع” افزود: دولت فعالیت هایی را برای اصلاح ساختار اقتصادی آغاز کرده که امیدواریم برای انجام صحیح کار، تدابیر لازم تا انتهای مسیر اندیشیده شود. وی ادامه داد: اندیشکده انرژی اتاق کرمان وارد کار شده تا در زمینه اصلاح حکمرانی انرژی پیشنهادات کارشناسی شده و کاربردی را برای لحاظ شدن در برنامه هفتم توسعه ارائه دهد.

طبیب زاده، در بخش دیگری با بیان اینکه اكنون پیک زدایی و جبران کمبود 10 تا 15 هزار مگاوات برق در پیک مصرف، با قطع برق صنعت اتفاق می افتد، اظهار کرد: خسارت های وارد شده به صنایع به دلیل قطعی برق بسیار زیاد است که باید برای آن چاره‌ای اندیشیده شود. رئیس اتاق کرمان گفت: احداث نیروگاه زمان‌بر و هزینه‌بر است و با شرایط تحریم سازگار نیست و در شرایط فعلی باید با روشهای هوشمندانه مصرف برق را مدیریت کرد. وی خاطرنشان کرد: اگر دولت به تعهدات خود در برابر پرداخت هزینه تولید برق در نیروگاههای خورشیدی عمل کند شاید بتوان در تولید انرژی با سرعت بیشتری پیش رفت.

در ادامه این نشست استادیار دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی و مشاور توانیر و شرکت های توزیع انرژی گفت: رویکرد مبتنی بر بهره وری انرژی برای کاهش هزینه 10 تا 30 درصدی صنایع کوچک باید بدون افت کیفیت در ارائه خدمات، همراه با  تولید محصول، مدیریت سیستم های گرمایشی و تهویه مطبوع، پایش و خرید انرژی و مدیریت منابع آب انجام شود.

علیرضا فریدونیان، با بیان اینکه در مطالعه انجام شده در صنعت فولاد یکسری فعالیت های بهینه سازی انرژی با اولویت صنایع کم مصرف و کم هزینه شروع شده است، افزود: تعمیر و نگهداری دستگاههای افزایش راندمان و کاهش تلفات، استفاده از عایق های مناسب برای کاهش تلفات حرارتی کوره ها، بهینه سازی فرآیندهای موجود و یا جایگزینی با فرآیندهای جدید و استفاده از انرژی خورشیدی از جمله این فعالیت هاست.

وی اظهار کرد: همچنین بخش خصوصی و دولت می توانند در تعامل با یکدیگر در بهره وری انرژی اقداماتی مانند ارزیابی انرژی صنعتی برای شناسایی پتانسیل های صرفه جویی انرژی به منظور اتخاذ تصمیمات آگاهانه ای در مورد سرمایه گذاری در بهبود بازده انرژی، تشویق و تسهیل صنایع به ارزیابی های انرژی توسط نقش دولت ها و شرکت های مشاوره بهره وری انرژی و در اختیار قرار دادن متخصصان این حوزه انجام دهند.

گفتنی است در پایان این نشست پنل تخصصی با حضور جمعی از مدیران و فعالان اقتصادی استان و کشور برگزار شد. همچنین تفاهم نامه همکاری علمی و پژوهشی اتاق کرمان و انجمن علمی شبکه هوشمند انرژی ایران به امضا رسید. این تفاهم نامه با موضوع ایجاد زمینه های همکاری علمی، پژوهشی در حوزه های مشترک طرفین به منظور گسترش ارتباطات و زمینه سازی فعالیت های سیاست پژوهی و سیاست گذاری و مشارکت در توسعه علمی، تخصصی کشور در زمینه شبکه هوشمند انرژی منعقد شده است.