اولین نشست هم اندیشی اندیشکده در دی ماه 1397

نخستین نشست اندیشکده انرژی کرمان با حضور رئیس و جمعی از اعضای هیات نمایندگان و رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های اقتصادی اتاق کرمان، رئیس و معاون دانشگاه صنعتی شریف، استاد تمام گروه مهندسی سیستم‌های انرژی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی و برخی از اعضای هیات علمی پژوهشگاه نیرو برگزار و فعالیت انديشکده انرژی کرمان به طور رسمی آغاز شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی اندیشکده تدبیر انرژی، رئیس اتاق کرمان در این نشست با تاکید بر اینکه انرژی یکی از پیشران‌های اقتصاد استان است، گفت: «در این حوزه فرصت‌های فراوان سرمایه‌گذاری را پیش‌رو خواهیم داشت».

سیدمهدی طبیب‌زاده افزود: «یکی از شاخص‌های 10 گانه‌ی تعیین شده در حوزه سهولت انجام کسب‌وکار توسط بانک جهانی دسترسی به انرژی به ویژه انرژی الکتریکی است که پرداختن به این مهم می‌تواند یکی از زیرساخت‌های اساسی در توسعه را تامین کند». وی با بیان اینکه باید به دنبال خلق فرصت‌های جدید باشیم، ادامه داد: «اتاق کرمان پرداختن به مبحث انرژی را مهم دانسته و با جدیت به آن خواهد پرداخت».

در ادامه‌ی این نشست، رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق کرمان به بیان چند پیشنهاد برای عملکرد بهتر اندیشکده انرژی پرداخت و گفت: «بخش خصوصی در این حوزه برای دولت و وزارت نیرو کار می‌کند اما به دلیل محدودیت‌های دولت و واقعی نبودن قیمت انرژی، دولت در بیشتر مواقع بدهکار است که اگر نرخ انرژی واقعی نشود بخشی از صنعت نمی‌تواند به فعالیت خود ادامه دهد.

عباس جبالبارزی، در ادامه به کمبود انرژی و در پی آن خاموشی‌های سال گذشته اشاره و اظهار کرد: “قطعی برق برای صنایعی که 24 ساعته کار می‌کنند بسیار مضر و زیان ده است که اندیشکده انرژی می‌تواند در این زمینه ورود کند و راهکار ارائه دهد”.

وی اضافه کرد: “همچنین با توجه به تغییرات نرخ ارز در سال جاری، تجهیزات مربوط به تولید انرژی‌های پاک گران شده اما قیمت خرید انرژی مانند قبل است و همین موضوع انگیزه سرمایه‌گذاران را برای سرمایه‌گذاری کاهش می‌دهد”

گفتنی است استادان حاضر در این نشست به کشت گیاهان شورورز در مناطق کویری به دلیل مصرف انرژی کمتر و بهبود شوری خاک، سرمایه‌گذاری بر روی سیلیس براي توليد انرژی، راه‌اندازی بازار خاموشی، راه‌اندازی نظام تنظیم‌گری برق و نفت و نظام ذخیره گسترده برق، پرداختن به اقتصاد دانش بنیان، هم‌افزایی با پژوهشکده‌ها و اندیشکده‌های موجود، جریان‌سازی برای اصلاح قیمت انرژی و اجماع ملی برای بازتعریف برخی تصمیمات کشور را از جمله اقداماتی عنوان کردند که در اندیشکده انرژی می‌تواند مورد نظر قرار گیرد.