رئيس اتاق كرمان: حکمرانی بد انرژی باعث فساد و ناکارآمدی شده است

  • خانه
  • نوشته ها
  • رئيس اتاق كرمان: حکمرانی بد انرژی باعث فساد و ناکارآمدی شده است

سیدمهدی طبیب‌زاده اظهار کرد: اتلاف منابع و حکمرانی بد انرژی در کشور باعث فساد و ناکارآمدی شده است و زنجیره آنقدر کامل شده و دلبستگی‌ها و وابستگی‌ها به آن، به اندازه‌ای به هم تنیده است که امکان جدایی از آن وجود ندارد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی اندبشکده تدبیر انرژی، اولين نشست مجازی از سلسله نشست‌های جامعه و انرژي با موضوع حكمراني انرژي در ايران؛ شرايط و چالش‌ها به همت اندیشکده تدبیر انرژی اتاق بازرگانی، صنايع، معادن و كشاورزي کرمان و مرکز امور اجتماعی منابع آب و انرژی وزارت نیرو در يكم شهريورماه 1400 با همكاري مركز مطالعات سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی پژوهشگاه نيرو و دانشگاه صنعتي شريف برگزار شد. (گزارش کامل در اینجا)

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمان در این نشست گفت: اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي کرمان با توجه به رسالت خود و موضوع مهم انرژي به عنوان يكي از موضوعات مهم كشور با راه ‌اندازی انديشكده تدبير انرژي، يكي از اهداف خود را كمك به بهبود بحران انرژي در كشور قرار داده است.

وی یادآور شد: اتاق كرمان در راه اندازي انديشكده تدبير آب ايران بسيار موفق بوده است و در حال حاضر مرجع صاحب نظران و كارشناسان اين حوزه می‌باشد.

سیدمهدی طبیب‌زاده خاطرنشان کرد: يكي از مهم‌ترین مشكلات این است كه رانت بسیار فراوانی در موضوع انرژی وجود دارد و این رانت سراسر اقتصاد ایران را فراگرفته است.

وی افزود: می‌توان ادعا کرد که اتلاف منابع و حکمرانی بد انرژی در کشور باعث فساد و ناکارآمدی شده است، زنجیره آنقدر کامل شده و دلبستگی‌ها و وابستگی‌ها به آن، به اندازه‌ای به هم تنیده است که امکان جدایی از آن وجود ندارد. اعداد و ارقام وحشتناکی از رانت موجود در این زنجیره وجود دارد.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمان ادامه داد: بررسی‌های ما در کرمان نشان می‌دهد منابع عظیمی به عنوان رانت یا اتلاف انرژی وجود دارد که در صورت آزاد شدن، چندین برابر بودجه‌های عمرانی و جاری استان است و می‌توان بخش مهمی از توسعه استان را با آن شکل داد. اینکه در شهری مثل کرمان این اعداد اینقدر قابل لمس است بنابراين در سطح کشور که گفته می‌شود 86 میلیارد دلار یارانه انرژی پرداخت می‌شود، چطور؟ واقعاً با چه اعداد و ارقامی روبه‌رو هستیم؟

وی تصریح کرد: نماد سوء حکمرانی در انرژی کشور متوجه زندگی مردم شده است و تحمیل خاموشی‌ها به صنایع زیان هنگفتی را وارد کرده است، پیک زدایی از صنایع و عدم خاموشی خانگی ضررهای جبران ناپذیری را وارد کرده است.

طبیب‌زاده تاکید کرد: اگر این خاموشی‌ها را به مشترکین خانگی تحمیل کنیم مسائل امنیت و سلامت و ارکان زندگی مردم تحت شعاع قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: آنچه که ما احساس می‌کنیم، همه این موضوع اقتصاد انرژی باید در اولویت تصمیمات مهم کشور و مسئولان باشد، چگونه می‌شود ذهن مسئولین را روشن ساخت که 86 میلیارد دلار یارانه انرژی موجب تحول و رانت و خسارت است،

رئیس اتاق بازرگانی کرمان خاطرنشان کرد: اگر هم بخواهیم صبر کنیم تا به این نتیجه برسند بسیار طول می‌کشد. اتاق کرمان با علاقه و تیمی که دارد می‌توانیم در این زمینه تأثیرگذار باشیم و سعي ما بر اين است با برگزاري جلسات هم‌اندیشی هرچه زودتر به نتیجه برسیم و مجموعه اتاق كرمان به عنوان مسئولیت اجتماعی در اندیشکده تدبیر انرژی در اين حوزه تمام تلاش خود را انجام خواهد داد.

طبیب‌زاده در پایان اظهار اميدواري كرد: با استقرار دولت جدید و همکاری مجلس، کشور را از این رانت عظیم نجات دهیم و سرمایه را به سمت و سوی اقتصاد ببریم.

https://www.aparat.com/v/ANPYC/