نشست تخصصی اندیشکده با اعضای محترم کمیسیون انرژی مجلس و مسئولین محترم وزارت نیرو در خردادماه 1398

  • خانه
  • نوشته ها
  • نشست تخصصی اندیشکده با اعضای محترم کمیسیون انرژی مجلس و مسئولین محترم وزارت نیرو در خردادماه 1398

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در رابطه با مسائل مربوط به انرژی تصریح کرد: اگر نگاه یارانه‌‌ای به انرژی بخش صنعت وجود نداشته باشد، صنعت با مشکل مواجه خواهد شد و دولت باید مکانیزم این مهم را تعریف کند. رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه خاموشی ‌های لحاظ شده برای صرفه جویی در مصرف برق نباید به گونه‌‌ای باشد که صنعت از کار بیفتد، ادامه داد: وزارت نیرو باید برخی مسائل مانند فرهنگ های ناصحیح، مشکلات و… را شفاف و با شجاعت بیشتری برای مردم توضیح دهد.

وجود رقابت غیرمنصفانه بین بخش دولتی و خصوصی

در ادامه این نشست رئیس اتاق کرمان به مسئولان هشدار داد که با ادامه این روند و مشکلات موجود در حوزه انرژی، با استقبال بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در انرژی روبرو نخواهند شد. سیدمهدی طبیب زاده، با تاکید بر اینکه بخش خصوصی به عنوان یک راهنما در کشور پذیرفته شود، افزود: اگر مشکلات انرژی کشور به ویژه برق برطرف نشود، نمی توان به رشد مصرف برق خاتمه داد.

وی اظهار کرد: در حال حاضر رقابت غیرمنصفانه بین بخش دولتی و خصوصی یکی از دغدغه های جدی فعالان اقتصادی است که باید برای رفع این دغدغه چاره‌ای اندیشیده شود. رئیس اتاق کرمان خاطرنشان کرد: انرژی می‌تواند پیشران و محرک اقتصاد استان باشد زیرا انجام هزینه در این حوزه بیشترین تاثیرگذاری را در درآمد ناخالص داخلی دارد. طبیب زاده گفت: اتاق کرمان به تهیه نقشه راه انرژی استان و راه اندازی اندیشکده انرژی پرداخته و توانایی تولید فکر و اندیشه در این بخش و سایر حوزه ها را دارد.

وزارت نیرو برای توسعه انرژی در استان کرمان برنامه دارد

معاون حقوقی، امور مجلس و پشتیبانی وزارت نیرو نیز در ادامه این نشست به ظرفیت های بسیار استان کرمان اشاره کرد و گفت: سالانه دو هزار و 200 مگاوات برق و 6 میلیارد مترمکعب آب در این استان مصرف می شود. رضا انجم شعاع، با بیان اینکه در سال های آینده حدود دو تا سه هزار مگاوات برق برای توسعه استان مورد نیاز است، افزود: وزارت نیرو در استان کرمان برای مصرف بهینه آب، توسعه سدها، خطوط انتقال آب، احداث نیروگاه ها و فعال کردن بخش خصوصی برنامه دارد. وی ادامه داد: اتاق کرمان گام های بلندی در توسعه استان برداشته و در این زمینه از افراد متخصص و با تجربه استفاده کرده است.

انتقاد استاندار از عدم اجرای پروژه ها در زمان تعیین شده   

استاندار کرمان نیز در این نشست با تاکید بر عقب ماندگی استان کرمان در برخی از شاخص های توسعه، اظهار کرد: استان در بحث گازرسانی به روستاها 35 درصد، در بحث گازرسانی شهری 10 درصد و در بحث آب آشامیدنی 10 درصد از شاخص متوسط کشوری عقب تر است. محمدجواد فدائی، با اشاره به نشست مردادماه 97 با معاونان وزیر نیرو بیان کرد: یکی از مشکلات بخش انرژی در استان، رعایت نشدن برنامه زمان بندی انجام پروژه هاست و با توجه به اینکه قرار بوده تا پایان شهریورماه 98 واحد اول نیروگاه سیکل ترکیبی زرند به بهره‌برداری برسد، متأسفانه این اتفاق رخ نخواهد داد.

وی افزود: همچنین در ساردوئیه و رمشک دو نقطه محروم در استان کرمان، به دلیل مشکلات کمبود برق، سرمایه گذاری صورت نمی گیرد.

در این نشست جمعی از فعالان بخش خصوصی و اعضای کمیسیون انرژی مجلس به بیان نظرات و مسائل مختلف حوزه انرژی پرداختند.